Değer ne demek? Önce burdan başlayalım istersen, tanımlayalım.

 “Değer, bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet ” diye açıklamış Türk Dil Kurumu . Peki bu anlama göre sen kendine ne kadar değer veriyorsun ? Kendinin kıymetini biliyor musun? 

 

Hareketli-yağmur-resimleri1-300x230

“Ben değerliyim. “

 Sen değerlisin, değer verirsin, değer görürsün, denge gelir, sevgi gelir, çevreden beklentilerin azalır, kendine yetersin , çevreden gelen takdir edilme ihtiyaçları daha da azalır ve sen farkındasındır kendini.

Kendini sevmek nedir? Özsaygı nedir? Değer nedir?

Şimdi yukarıdaki kelimelerin karşısına tek bir kelime karşılığı istiyorum senden. Tanımlar netleştiği anda, asıl nerede ,hangi noktada sana ait olmayan inancı aldığını bulacaksın ve o an düğüm çözülecektir. ” Görmek özgürleşmektir. ” der Eckhart Tolle. İşte tam da bu an gerçekleşecek.
SEN KENDİNİ SEV. Bir düşün bakalım bu nasıl olur?
Aynaya bakıp kendini güzel gördüğün anları hatırla.
İç dünyana baktığında da aynı güzelliği görebiliyor musun?
Başarılarını takdir ediyor musun?
Kendini ödüllendiğin anların var mı?
Kendine ayırdığın zamanların peki?resim_1408304029_8
Bu kavram üzerine ilk aklına gelenler, ilk yanında olanlar gelsin, ilk rol modellerin . Annen ve baban. Birçoğunun duydukları…Annen ve baban seni sevsin diye uğraştığın anlar .
” Dediğimi yapmazsan bir daha seni sevmem.”
” Bir daha yaramazlık yaparsan senin annen / baban olmam , başka çocukların annesi / babası olurum.”
” Bak şunların-bunların çocukları ne kadar başarılı”

Sürekli tehdit ve kıyaslanma ile geçen birçok cümle ile geçen çocukluk. Senin, sana özel başarının, senin seçimlerinin bir kenarda olduğu anlar. Sevgi almak için etrafındakilere kendini sevdirme çabaları…
Kabuğundan çıkmana engel olan ne varsa artık hiçbiri yok. Büyüdün, sadece gör diye bunlar. Kendini sevmek adına atacağın adımlarla bu inançların hepsi çözümlenebilir. Sadece başlamak konusunda kararlı ol. Sevgi, ilgi dilenmekten bir adım öteye geç . Önce sen kendine hissettir bu duyguları.
” Ben değerliyim.”

Kendi başarılarını yazmak sana unuttuklarını hatırlatacaktır. Bir kağıt kalem al eline ve hatırladığın tüm başarılarını yaz. Sakın yok deme. Lütfen hafızanı zorla ve en az 50 başarını yazmadan kağıt kalemi bırakma. Şimdi içinden en heyecanlandıran başarını seç ve kendini bunun için ödüllendir.Nasıl mı? Eminim en mutlu diye adlandırdığın anlarda yapmaktan hoşladığın bir aktivite vardır. Yok mu? O zaman öyle büyük büyük ödüllere gerek yok , yarım saatlik bir kahve molası, bir tatlı ikramı bile olabilir:)

unnamed (11)
” Ben değerliyim.”
Yalnız bir yanılgıya düşme. Sadece ve sadece ‘kendine değer vermek’ değil kastettiğim, bencillik değil, herşeyi sadece ben hakederim değil. Kendine değer ver… Değerle birlikte gelen sevgi bilinci ve herkese ve hayata değer verme hali de bonusun olacak. Kendinde olmayanı çevreye veremezsin ki zaten.Kendinle başla, artarak devam etsin.
Şimdi adım atma vakti. Zaman giderken ömürden , geçirdiğin tüm anlar değerli ilan edilsin, sen değerlisin. Hep hatırla….

Eda ÖZGÜLER

Yazar

Yorum Yaz