Yeni yıla öyle her sene yapılan ritüellerden uzak , gerçekten farkındalıkla hoşgeldin sefalar getirdin demeye hazır mısınız?

hangi_zaman_01

Dile kolay geçiyor zaman ve bir çok şey yaşanıyor olumlu olumsuz kendimizde , çevremizde ve dünyamızda. Peki hangisini unutuyoruz ya da arınıp yola devam ediyoruz?

Arınmadığımız , kabullenmediğimiz , eyvallah deyip geçmediğimiz her olumsuz olay , duygu biz de bir yük oluşturuyor. Sonra neler oluyor? Yeni yıl başlarken birçok plan-dilek-istek-hedef dile getiriyoruz, birkaç ay geçiyor ve biz bunların hepsini teker teker unutuyoruz , cesaretimiz , güvenimiz yavaş yavaş azalıyor, vazgeçiyoruz, TUTKUYLA İSTEMEKTEN VAZGEÇİYORUZ ve yüklerimizden boşluk alanları oluşturamadığımız için hayatımızda yeniye alan açamıyoruz. Sonra da istediklerimiz olmadı diye etrafımızda ilk gözümüze takılanı suçlu ilan edip, binbir bahane üretip ferahlıkla! aynı çizgide yola devam ediyoruz .

Peki öyleyse böyle vazgeçişlere sebep olan ne?

Eski deneyimleri, zihnin , sürekli ısıtıp ısıtıp önünüze sunması, size defalarca aynı anıları hatırlatması ve yüklerimiz. Herhangi bir yerde kendinizi başarısız ilan ettiyseniz, cesaretle adım attığınız bir durum istediğiniz gibi ilerlemediyse, kaybediş olarak gördükleriniz varsa, etrafınızda bir de siz bunları anlattıkça ahlayanlar vahlayanlar varsa tamamdır. Bu an itibari ile zihin , her adım atma kararınızda onunla bağlantılı tüm anıları size canlı yayında tekrar tekrar izletiyor.Duygular da devreye girince anı devleşiyor, daha da önemli bir hal alıyor ve ilerlemenizi engelleyecek delil haline geliyor.

964

Unutmanın varolmadığını biliyorum, unuttum derken bile hatırladığımızı da biliyorum. Pekala insanlar nasıl huzurla yolculuğa devam ediyorlar diye sorarsanız, en etkili yol olan ‘kabullenmek’ kısmını deneyimliyorlar. HERŞEYİ OLDUĞU HALİ İLE KABULLENMEK… 

Her şer diye gördüğünüzün için de hayır olduğunu bilirseniz , oralarda kaybedişlerin değil aslında öğrendiklerinizin varolduğunu anlarsınız. Bizler hayatı deneyimlemek için buradayız, deneyimin içerisinde inişler çıkışlarla dolu bir çok detay saklı . Kabul ederek yaşadıklarınızı, en istediğiniz hali ile yola devam edin. Yeni yıla yenilerek başlamak istiyorsanız , şimdi farklı bir adım atın , sizi hapseden, sınırlandıran tüm anıları halı altına süpürmek yerine bedeninizden, zihninizden dışarı çıkarın  ve özgürleşin. Cümlede geçtiği kadar bir anda olmadığını ve olmayacağını biliyorum. Ama inanırsanız her geri adımınızda , hangi olayın sizi buna tetiklediğini anımsayabilir ve o an zihninizi ikna edip bir anıdan daha arınabilirsiniz.

Ve bir yılı geride bırakırken bedeninizde hissedin,şükredin, gönülden söyleyin,  ;

Geçmiş yılda ve yıllarda yaşadığım bedenimde , ruhumda, zihnimde beni sınırlandıran, yük olan tüm duygulardan arınıyorum, serbest bırakıyorum ve özgürleşiyorum. Geçmişi bırakıyorum ve yeni yıla , yeni güne daha hafif başlıyorum. Yaşadığım her deneyim bana birçok farkındalık kattı. Aldığım derslerle olanları kabulleniyorum. Hepsi yaşanması gerekiyordu ve yaşandı. Hala hayattayım ve deneyimleyeceğim daha çok güzel şeyler var. Onları doyasıya yaşamak için, geçmiş yıllardan gelen deneyimlerimi kabulleniyorum, tüm olanların sorumluluğunu alıyorum. Egodan, öfkeden, üzüntüden ve geçmişten arınıyorum. Hayatıma dokunan herkese teşekkür ediyorum, affediyorum, özgürleşiyorum. Kendimi affediyorum. En hafif , berrak, sağlıklı zihin-beden-ruh dengesiyle yeni olana hazırım. Güzel olanı, hayırlı olanı yaşamaya niyet ediyorum…

Ve şimdi elinize kağıdı kalemi alın, bu yıla dair farkettiklerinizi, öğrendiklerinizi , kazandıklarınızı not alın. Eminim birçok başarı hikayeniz de vardır. 20 tane başarı hikayenizi yazın. Tıkanabilirsiniz bu noktada , başarıya türlü anlam yüklemiş de olabilirsiniz, büyük başarılar aradığınızı biliyorum. Arkadaşınıza yaptığınız bir sürpriz, bir haftasonunu tamamen kendinize ayırmış olmanız,kendinizi ödüllendirmeniz bile başarı örnekleri, hafızanızı zorlayın ve mutlaka 20 ye tamamlayın.Başarılarınızı görmenin size hissettirdiklerine odaklanın.

Yeni yıl dileklerimi de yeni yıla , yeni yazıma saklıyorum:)

Sevgiyle, umutla ve mutlu kalın. 

Eda ÖZGÜLER

 

 

Yorum Yaz