Hayata yeni bir anlam kat sen de…

Çoğu sohbetin geldiği yer ‘ zor be hayat , çok zor ‘ cümlesi olduğu için yazıyorum bunları. 

Hayatı sen hangi sıfatla karşılıyorsun? Senin hayat tanımın ne?

81671

***Hayat karmaşası                  ***Hayat yolculuğu
***Hayatın çilesi                         ***Renkli hayat
***Hayat koşuşturması            ***Hayat zor!!!!…

 

Neyle çıkarsan yola onunla devam ediyor ömrün. Seni yoracak kelimeleri farkındasın değil mi? Bunlarla zihnini meşgul etmektense şimdi hayatın kolay, keyifli olduğunu deneyimlemeye niyet et . Yaptığın her işte, attığın her adımda kolaylığı görmeyi dene. Biliyorum başlangıçta biraz tümsekler çıkabilir karşına ama eminim birkaç düşünce denemesi , birkaç farklı , farkındalıklı adım sonrasında senin için de değişecek herşey. Düşüncelerin değiştikçe karşına çıkanlar da değişecek. Adım adım , yavaş yavaş…

Çile, şansızlık gibi anlamlar yüklersen yaşadıklarına, esas anlamdan şaşarsın. Şaşmak yerine asıl mesajı anlasan ne de hafif ilerler yolun değil mi?
Bu, senin hayat tanımın. Herkesin bir deneyimi var ve herkes bu deneyimi yaşıyor.Eylemlerdeki söylemlerinden bahsediyorum hayat tanımını değiştirmeni isterken. herkesin muhteşem bir hayatı olduğundan, herkesin kolay bir hayatı olduğundan bahsetmiyorum. Açlık yaşayanları , evsizleri, uzun süreçli hastalıkla karşılaşan insanları biliyoruz ve bu da onların deneyimi.

*******************************————————————–*******************************************
Benim için de hayatın tarifi zor olduğu yönündeydi önceleri. Benim de konuşmalarım ya zorluğa dair oluyordu ya da zor diyenleri onaylamakla geçiyordu . Hatta ispata yöneliyorsun böyle anlarda, haklı sebeplerin var gibi ; ‘ Zor değil de ne? ‘diye. Sonra bir baktım ağırlaştıkça ağırlaşıyor herşey. Bir kelimeyle değişir mi derseniz aslında en önemli adımlardan biriydi ağzımdan çıkanlar, bunu biliyorum. Sonra yavaş yavaş hayatımda kolaylığın yerini alacağına çok inanmıştım ve aldı da .Peki hiç mi aklıma gelmiyor ya da zorlandığım yerler olmuyor mu ? Tabi ki oluyor. Tıkandığım yerlerde önce şu ana dönüyorum, sonra kolaylıkla olmasına niyet ediyorum ve daha kolay olması için ben ne yapabilirim buna odaklanıyorum.
^^Artık benim için hayat sadece farkındalık dolu ,deneyim dolu bir yolculuk. Yolum , yol arkadaşlarım ,takıldığım taşlar ve tümsekler hepsi olması gerektiği yerde ve olması gerektiği gibi.^^

life-is-beautiful-wallpaper-2
Sen de sıkça tekrar ediyorsan bunu, her ne yapıyorsan sonunda ne kadar kolay olduğunu hatırlat kendine.Tamda bir yerlerde ‘zor‘ diyecekken yakala kendini ve susmayı dene.Hala kolay gelmiyor olabilir, daha yolun başında olabilirsin, bilincin bunu reddediyor olabilir . Ama yine de dene söylememeyi.
Başka bir tanımsa senin ki ve özgürleştirici değilse, tam tersi iyileştirici bir kelime ile değiştir tarifini.
Kendine bir yol geliştir ve zaman tanı kendine. Dene, boz , tekrar başla, tekrar dene, pes etme . İstersen yapabilirsin biliyorsun.

Dönüşüm istikrar ister.

Eda ÖZGÜLER

 

 

Yorum Yaz