Her sene olduğu gibi bu yıl da ne çabuk geçti ve daha yapmak istediğim ne çok şey vardı demek istemiyorsanız, daha dolu dolu geçirmenin yollarını düşünmek ve hemen harekete geçmek en uygunu olur sanırım.
Diğer yıllardan farklı kılmak adına neler yapabilirsiniz ve vizyonunuza yönelik ilerlemek isterseniz bu nasıl olur ve de en keyiflisi olan , yılın sonunda geriye dönüp baktığınızda neler görmek istersiniz?
Öncelikle yazmanın gücüne inanın ve delilleriniz olsun kendinize sunacağınız.Sözel anlatırken kendinizi izleyin ve daha sonra yazdıktan sonra bir bakın , daha gerçekçi ve güçlü gelmiyor mu?

Yazarak yaptığınız tüm çalışmalar sizi daha çok motive edecek ve geldiğiniz noktayı, gitmek istediğiniz noktayı çok daha kolay gözlemlemiş olacaksınız. 

images (5)

 * Kendinizle hayatınızla ilgili tüm gelişmeleri yazabilirsiniz.

 * Bu yıl gerçekleşmesini istediğiniz sizle ve çevrenizle ilgili niyetlerinizi, dileklerinizi yazabilirsiniz.

 * Sadece önemli tarihleri ve olayları not edebilirsiniz.

 * Hayatınızda varolan herşey için şükürlerinizi yazabilirsiniz.

Bunlardan birini yapmanız halinde , arada düşerse enerjiniz , tekrar olumlu alana geçmenizi sağlayacak en önemli adımı atmış olacaksınız. Hangisinden istiyorsanız oradan başlayın. Şimdi o defteri tasarladığınızı görüyor gibiyim:)

Ben , bu yolculukta ilk adım olarak kendimle ilgili olan tüm gelişmeleri yazmayı tercih ettim. Başarılarımı, değişimimi, farkındalık seviyemi görmem için o defterde yazılı olan her bir kelime o kadar değerli ki , iyi ki dediklerimin arasında olacak ve hep saklanacak…

Cork board at wooden panel wall interior background

Hazırsa defteriniz, o yazılmaya hevesli bir şekilde başucunuzda kalsın ve siz şimdi bir pano temin edin. Eğer bu çalışmayı bir yerlerde gördünüz ve yaptıysanız etkisini eminim biliyorsunuzdur.
HAYAL PANOSU
* Bu yıl neler gerçekleşsin istersiniz?
* Nerelere gitmek, neleri keşfetmek, neleri deneyimlemek istersiniz?
Yeni bir iş, yeni ev, tatil, evlilik, bir ilişki, yeni bir oda, kazanmak istediğiniz üniversite , deneyimlemek istediğiniz adrenalin dolu bir aktivite… Hedefinizin ne olduğuna karar verin, bu konuda net olun. Genelden detaylara inin.Nasıl bir ev, kaç odalı, içinde neler var  ya da nasıl bir ilişki , birlikte neler yapıyorsunuz? Adı her ne ise hayalinizin, onu zihninizde canlandırdığınız halini fotoğraflayın. Bunu bir dergide bulabilirsiniz, bir gazete sayfasında, internet aracılığı ile temin edebilirsiniz. Görsel hale dökün isteğinizi, hayal ettiğiniz eve benzeyen bir resme denk geleceksiniz eminim ya da hayal ettiğiniz odanın görseline. Sadece buna gerçekten zaman ayırın. Bulduğunuz fotoğraf, her baktığınızda sizi heyecanlandırsın, gözünüze gerçek halini yansıtsın.Yani yapmak için yapmayın.
Görselleriniz hazırsa panoya o fotoğrafları yerleştirmek kaldı geriye. İstediğiniz düzende bir kolaj hazırlayın. Her biri sizin için çok değerli biliyorum. Gerçekleşmesinin önemini de biliyorum. Her birini yapıştırırken o hisse girin.

ŞİMDİ ….. HAYALİM GERÇEKLEŞMİŞ OLSA NASIL OLUR?

Panoyu her zaman görebileceğiniz bir yere asın. Özellikle sabah ilk gözlerinizi açtığınız an ve akşamları uyumaya yakın olduğunuz an, bilinçaltı için verimli zaman dilimleri. Bu zamanları iyi değerlendirin. Olumlama için de bu zamanları değerlendirebilirsiniz 🙂
Hatırlayın, vitrinde gördüğünüz bir giysiyi , tatilde gördüğünüz muhteşem manzarayı anlatın desem kolaylıkla anlatabilirsiniz. Görsel hafızamızda kısa ya da uzun süreli yer alıyor. Bu yapmış olduğumuz panodaki tüm hayal ettiklerinizin görseli de gün içinde aklınıza gelecek ve bir süre sonra siz de bununla ilgili hareket etmenizi gerektiren bir durum varsa , onu hayata geçireceksiniz. Bir arkadaşınızdan destek, bir başvuru, daha planlı yola devam etmek… Ya da inanın sadece hayal ettiğiniz için olacak. Eğer olmuyorsa ya inanç yoktur ya bir bağımlılık vardır ya zamanı değildir ya da ‘gerçekten istiyormuyum’ ‘ bu gerçekten benim isteğim mi’ sorularının cevaplarını vermek gerekir.Her istediğimiz mutlaka olacak gibi bir durum yok ne de olsa.
Benim de hayatımın her alanı için yapmış olduğum panom başucumda asılı. Ayrı olarak da bir konu üzerine yapmıştım. Ve 51 gün sonra hayatımda varolmasının keyfini sürüyorum.
Ben ve benim gibi birçok insan yaptıysa eminim siz de yapabilirsiniz.Siz de kendinizden emin olun....
Sadece inanın ve en değerliniz kendiniz için güzel adımlar atın.

İç huzru bolca deneyimlediğimiz, her gün şükrettiğimiz, kendimizi ve etrafımızı farkında olduğumuz, değerlerimize sahip çıktığımız, sevdiklerimizin değerini bildiğimiz, özgürce sevdiğimiz ve isteklerimizden ruhumuza uygun olanlarının bize geldiği bir yıl diliyorum.

 

Eda ÖZGÜLER

Yorum Yaz